Jednání výstrojové komise prosinec 2023

14.12.2023

V tomto letošním roce došlo k obměně a doplnění zástupců výstrojové komise PČR, kdy jsme zde také dostali své místo a díky tomu Vás můžeme informovat o dění v této komisi. 

Úvodem je třeba uvést, že skutečným hybatelem našich uniforem je odbor správy majetku zařazený pod náměstkem PP pro ekonomiku. Na jejich intranetových stránkách se můžete zúčastnit i anket, které mohou být podkladem pro další rozvoj. A protože informací je opravdu mnoho, vyberme ty nejdůležitější:

- výstrojní prodejny se budou měnit na showroomy, kde si bude možné prohlédnout jednotlivé výstrojní součástky (některé zejména slavnostní v budoucnu i zapůjčit), ale hlavní způsob odívání se přesune na eshop, jehož pilotní provoz se ukázal jako úspěšný a pro příslušníky pohodlný. 

- byla představena nová policejní součástka a to reflexní vesta s powerbankou a světelným (elektrickým) prvkem podél celé vesty s několika režimy světelných variací od statického po blikající. Výhody takové vesty snad netřeba dlouze rozepisovat, kdy jejich primární určení by bylo pro příslušníky pohybující se na vozovce. V současné chvíli se čeká na dokončení specifikace a výběrové řízení, které by určilo výslednou cenu.

- komisí byl dán souhlas k návrhu doplnění výstroje o nepromokavou bundu s kapucí (klasická policejní bunda se změněným materiále a kapucí), kdy vlastnosti této bundy by měly standardně odpovídat kvalitnímu vybavení, které si lze zakoupit v outdoorových obchodech. Primárně by to mělo být určené pro SPJ, ale dle poptávky bude zřejmě možné nafasovat i do jiných služeb. Pořizovací cena je cca 7-8 tis Kč, kdy by výběrové řízení na dodavatele, mohlo cenu snížit, ideálně na 5,5 tis. Kč. Pozn. vypadá to stejně jako klasická bunda, jen to znatelně víc šustí

- zvažuje se doplnění výstrojních náležitostí o druhou slavnostní uniformu, méně formální sako, kde by příslušnost k policii oznamovala pouze hodnost na rukávu. Ačkoliv se jedná o sympatickou možnost oděvu, vyjádřil zástupce KOOBS svůj nesouhlas s tím, že pokud máme ve výstrojním skladě pouze jedny kanady (univerzální bez dalšího), tak nám přijde v nepořádku, aby oproti tomu byly dvě slavnostní uniformy. Otázka kanad se rozebírala později. V současné chvíli jsou víceméně všechna výběrová řízení napadána u UOHS a to jednou zahraniční firmou s českým kapitálem. To samozřejmě celý proces zpomaluje až blokuje. Nové kanady se již nepodařilo vysoutěžit 2 roky. 

A nyní v tomu nejzajímavějšímu co zaznělo. Bylo schváleno zahájení kroků k nové koncepci uniforem. Ačkoliv jsme přestrojovali nedávno, to co jsme měli možnost slyšet, mělo hlavu a patu a to i nad poměry policie. Co si pod tím představit? Získání nového vlastního vzhledu, tak aby si nás nepletli s pracovníky ostrahy nebo městské policie. Redukce nesmyslných součástek (v současné chvíli lze nafasovat jen jeden druh kanad, ale 5 druhů pokrývek hlavy), Propojení jednotlivých součástek a jejich logičnost, např. univerzální kalhoty a krátké kalhoty. zimní bunda s vlastní silnou vrstvou, polokošile jedné barvy v obou provedeních (krátký i dlouhý rukáv) a třeba i omezení reflexních nápisů na těchto polokošilích (zejména na zádech). Mikina a další, včetně investice do pohodlnějších materiálů. Blíže se tato koncepce bude rozpracovávat na příštích jednáních komise a reálný odhad realizace je nejdříve za 3 roky. 

Komise ale také musela řešit nepříjemné věci. Kontrola NKÚ odhalila prodej a kšeftování s výstrojními součástkami. Bohužel prezentovaná zjištění byla závažná do svého rozsahu a ačkoliv rozumíme tomu, že policisté mají přebytečné body a tyto chtějí přeměnit na peníze, bohužel se tyto věci prodávají ven mimo PČR. Toto doteď bylo mimo pozornost vedení PČR, ale zřejmě přichází změna. Bylo navrženo několik opatření, z nichž asi nejméně drastické je vracení uniforem po ukončení služebního poměru...Řešili se také reklamace, nefunkční funkční prádlo co se trhá, reflexní nápisy, kterým se nelíbí praní a odpadávají. Bohužel zde je třeba, aby každý příslušník reklamoval, reklamoval a reklamoval, protože např. policejních polokošil bylo objednáno 35 tis., ale reklamací je pouze 200. Za takového poměru pak nelze vyvinout dostatečný tlak na výrobce. V otázce reklamací se řešil i fakt, proč nelze zboží ihned vyměnit za nové, proč musí příslušník čekat do vyřízení reklamace. Tento nesmyslný stav bude zřejmě odstraněn. 

Závěrem byl zástupcem KOOBS položen dotaz, proč se fasují ponožky s nápisem policie a to ještě situovaném tak, že si ho přečte pouze majitel ponožek. Důvodem byla zřejmě snaha o omezení nadspotřeby ponožek, tak aby nekončily v civilní sféře. Jak bylo odpovězeno, ponožky to máme pěkné a pohodlné a jistě by o ně byl zájem i mimo příslušníky PČR. 


Jan Felcman

člen prezidia KOOBS