Vládní „úspory“. Policie udělá ze sekretářek a řidičů za měsíc policisty

18.02.2024

Vládní "úspory". Policie udělá ze sekretářek a řidičů za měsíc policisty. Loni byla ještě sekretářkou, která měla na starosti personalistiku a vařila kávu. Teď je z ní policistka s hodností kapitána, služební zbraní a mnohem vyšším platem. Za pouhý měsíc. Podobné je to u dalších 150 lidí, kteří u policie dělali referenty, účetní, řidiče a IT specialisty. MF DNES zjistila, že policie nyní hromadně "vyrábí" během měsíčních kurzů policisty ze svých občanských zaměstnanců. Jejich pracovní zařazení se přitom nezmění – dál budou v kanceláři, jen v uniformě. Policie však může vykázat, že policistů je více. Civilních zaměstnanců od policie muselo letos celkem 682 odejít, což byl následek škrtů, kdy vláda snížila meziročně o 7,6 procenta policejní rozpočet na "civily". Aby o tyto nepostradatelné zaměstnance nepřišla, nabízí jim policie vstup do služebního poměru. 

"Když dnes vidíte nábor, tak to je spíš sběr. Zkušení policisté ze sboru odcházejí a noví policisté se získávají touto formou z civilních zaměstnanců." Alexander Burda prezident Konfederace odborových organizací bezpečnostních sborů 

"Část zaměstnanců jsme museli propustit, neprodloužili jsme některé pracovní smlouvy na dobu určitou, zrušili některé částečné úvazky. Zhruba 150 z oněch dotčených pracovníků projevilo zájem o vstup do služebního poměru a jsou aktuálně v různé fázi přijímacího řízení," potvrdil MF DNES mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Situaci kritizují především řadoví policisté, kteří slouží v terénu. Nelíbí se jim, že "civilové", kteří doposud seděli v kancelářích, teď ve služebním poměru dosáhnou na stejné benefity jako oni.
"My nasazujeme krk na ulici, zachraňujeme lidi, všechno. A pak tady vyrábějí ze sekretářek policajty, co mají nárok na 42 dnů dovolené ročně, rekreaci, služební volno, ubytování, ozdravné pobyty a výsluhy," říká jeden z policistů, jehož identitu redakce zná, ale nezveřejní. Policii totiž dlouhodobě trápí personální podstav, přičemž je jasné, že "zeslužebněním" občanských zaměstnanců se noví policisté nevyrobí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ani přes urgenci na dotaz neodpověděl. Pouze po mluvčím resortu vnitra vzkázal, že "ministr do toho nezasahuje, nemá kompetenci řídit policii".
Jak vlastně výroba policistů z civilních zaměstnanců vypadá? MF DNES zjistila, že dotyční jsou posíláni na měsíční kurz na Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy v Opatovicích nad Labem – nemíří tedy do klasické policejní školy v Hrdlořezích. Musejí ale projít psychotesty, fyzickou přípravou a splnit zdravotní způsobilost. Každý z "civilů" se tak do služebního poměru dostat nemůže.
"Hlavně ti starší, co už je trápí nějaké zdravotní neduhy, prostě fyzické zkoušky nedají. Nikdy ani nepočítali, že by museli. Když děláte celý život účetního, tak netoužíte být policistou," svěřil se jeden z občanských zaměstnanců policie, který zatím nabídce na služební poměr unikl. Ví, že by ho nepřijal. "Kdybych chtěl být policistou, tak jsem se jím stal dávno. Kdyby mi to nabídli, odmítnu," uvedl.

                                                            Buď půjdeš, nebo skončíš


Předchůdci ministra Rakušana situaci odsuzují. "Vláda si je moc dobře vědoma, že bez těchto občanských zaměstnanců se policie neobejde. Pro své "PR" je ale schopna zajít tak daleko, že nutí občanské zaměstnance přejít do služebního poměru, aby se pochlubila nábory a zároveň snižováním počtu úředníků, což je skandální," reagoval exministr vnitra Lubomír Metnar (nestr. za ANO). Naráží tím na fakt, že mnozí "civilové" byli k přechodu do služebního poměru nuceni.
Ministr vnitra Vít Rakušan na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu 31. ledna 2024"Na rovinu jim řekli, že buď to vezmou, nebo končí. Logicky ten, kdo je třeba před důchodem, tak podlehl, ač nerad," naznačil jiný zdroj z policie.
Rovněž exministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zpochybnil přínos takových kroků. "Policista ve služebním poměru je samozřejmě dražší než občanský zaměstnanec. Mimo jiné mu po zákonné lhůtě vzniká nárok na výsluhu. Daleko smysluplnější by bylo zajistit adekvátní platy občanských zaměstnanců, protože v dlouhodobém horizontu je to pro stát výhodnější," sdělil Hamáček.
Policejní prezidium oponuje, že pokud se civilní zaměstnanec stane policistou, může být využit i na jiné činnosti vyplývající ze služebního poměru, například být při mimořádných situacích nasazen v terénu.
"Jeho budoucí vykonávaná agenda je zpravidla výrazně širší nežli ta, kterou vykonával na pozici občanského zaměstnance," zdůrazňuje mluvčí prezidia Ondřej Moravčík. To připouštějí i policejní odbory, které se vůči "zeslužebňování" občanských zaměstnanců už loni neúspěšně postavily. "Oni budou policisty v nepřímém výkonu. Ale může se stát, že třeba bude potřeba na hranicích se Slovenskem dávat razítka do nějakých dokumentů. A prostě je tam na tři měsíce odvelí," varuje předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič. Další odborové organizace jsou vůči novince ještě kritičtější. "Ze Středočeského kraje vím o dřívějším případu, kdy se vedoucí psycholožka takto stala podplukovnicí. A druhý rok už k sobě měla další dvě psycholožky vyrobené z civilních zaměstnankyň, obě byly kapitánky. Prostě tam vzniká jakýsi harém, kdy se do služebního poměru dostávají hlavně spřízněné duše. Na ulici se to neprojeví, nesníží se kriminalita ani nezvýší objasněnost," reaguje Pavel Štěpán, předseda výkonné rady Odborové aliance IZS. 


                                                                 Hloubka problému


Vůči propouštění civilních zaměstnanců a "zeslužebňování" části z nich se loni vyslovila i Konfederace odborových organizací bezpečnostních sborů. Její prezident Alexander Burda MF DNES řekl, že problém je ještě hlubší a souvisí s personální politikou policie.
"K policii dřív nebylo vůbec lehké se dostat. Když dnes vidíte nábor, tak to je spíš sběr. Zkušení policisté ze sboru odcházejí a noví policisté se získávají touto formou z civilních zaměstnanců. A to je možná ještě ta lepší varianta, protože ti alespoň to prostředí policie trochu znají," posteskl si Burda.

Michal Šula, MAFRA